Meble dla młodzieży dostępne są na rynku w wielu ciekawych zestawach. Rozwiązania systemowe w znacznym stopniu ułatwiają urządzenie pokoju dla nastolatka. Z reguły posiadają już wszelkie niezbędne komponenty, a przy tym odznaczają się ciekawym designem.
Odpowiednie meble dla młodzieży oraz ciekawe dodatki, pozwalają stworzyć idealną przestrzeń, w której dorastający syn, czy córka będą czuły się komfortowo i bezpiecznie. To miejsce , które wyraża osobowość, i w której młody człowiek powinien czuć się swobodnie, a przede wszystkim intymnie. Dlatego, warto wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania dziecka.
Kupując meble dla młodzieży należy pamiętać o funkcjonalności pomieszczenia. W aranżacji pokoju dorastającego dziecka w miarę możliwości należy przewidzieć kilka stref, a mianowicie: sypialnianą, nauki i dzienną.
Istotne znaczenie przy urządzaniu lokum dla nastolatka ma również kolorystyka pokoju. Młodzi ludzie są kreatywni i często lubią zmieniać ustawienia i kompozycje w swoim pokoju.
Meble dla młodzieży – najważniejsze wyposażenie
Ważnym elementem wyposażenia w pokoju nastolatka jest przede wszystkim:
- Funkcjonalne biurko – powinno być odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka. Powinno ona pomieścić najważniejsze rzeczy, choćby takie jak komputer, materiały szkolne, zeszyty. Biurko jest miejscem, przy którym młodzież spędza wiele godzin, grając na komputerze, odrabiając lekcje, czy czytając. Standardowe biurka do pracy mają blat o wymiarach 120 x 60 cm. Usytuowanie biurka ma również duże znaczenie, należy ustawić je tak, aby dziecko miało dobry dostęp do światła dziennego. Na biurku również powinna znaleźć się lampka.
- Krzesło – krzesło przeznaczone dla nastolatka powinno być regulowane, które posłuży przez wiele lat. Musi być wygodne. Najlepiej jeżeli będzie wyposażone dodatkowo w regulowane oparcie, które zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa.
- Łóżko – to najbardziej potrzebny mebel w okresie dorastania. Jakość i dobór łóżka gwarantuje zdrowy, odpowiedni wypoczynek i prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Twardość materaca ma również wpływ na bezpieczne i przyjemne spędzanie czasu w swoim pokoju. Warto, zwrócić uwagę, czy łóżko posiada schowek na pościel, pomoże to w utrzymaniu porządku. Wielkość łóżka zależy przede wszystkim od rozmiaru pomieszczenia. Do mniejszych pokoi zazwyczaj polecane jest standardowe łóżko o wymiarach 90 x 200 cm. W większych natomiast bez problemu można umieścić łóżko na przykład o wymiarach 125 x 210 cm.
- Rozkłada sofa – sprawdzi się, jeżeli pokój młodzieżowy jest niewielki. W ciągu dnia będzie ona wygodnym meblem do siedzenia, przyjmowania gości, natomiast w nocy posłuży jako łóżko do spania.
- Szafki i półki – to idealne miejsca do przechowywania niezbędnych drobiazgów, przedmiotów, które są w posiadaniu młodych ludzi. Dzięki tym meblom, w łatwy sposób można uporządkować te rzeczy i uniknąć bałaganu. Część półek w szafkach powinna być zamykana, gdyż młodzież potrzebuje trochę prywatności.
- Regał na książki – powinien znajdować się w pobliżu biurka i łóżka. Uporządkowane książki, będą wówczas na wyciągniecie ręki.